Coraz częściej na ustach moich klientek pojawia się pytanie o retinol. Co to jest ten cały mityczny retinol? Czy i kiedy można stosować? Czy w ogóle retinol przynosi jakieś efekty? Dlatego postaram się odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania o retinol w tym artykule. Pozwolę Ci odkryć prawdy i mity o tej substancji oraz jak zminimalizować skutki uboczne stosowania retinolu. Ten artykuł pozwoli Ci też ulepszyć swoją codzienną rutynę pielęgnacyjną.

Retinol – co to jest?
Retinol to pochodna witaminy A, a na nią składają się różne postaci retinoidów. Retinol to najbardziej aktywna forma witaminy A. Jest też chyba najlepiej przebadaną substancją, która znajduje się w kosmetykach. Od lat uznawana jest powszechnie za najbardziej skuteczny związek o działaniu przeciwstarzeniowym, wygładzającym skórę i rozjaśniającym przebarwienia. Co więcej, retinoidy stosuje się w leczeniu dermatologicznym trądziku, łuszczycy, przy pielęgnacji skóry dojrzałej i tłustej. Ma także zastosowanie w onkologii, przy leczeniu niektórych nowotworów.
Retinol to silna substancja odmładzająca, przeciwtrądzikowa. Spłycanie zmarszczek poprzez działanie retinolu zostało udowodnione naukowo już kilkadziesiąt lat temu i do tej pory nie zostało podważone. Nikt też nie wynalazł do tej pory skuteczniejszej substancji. Jednak jej stosowanie powinno odbywać się bardzo uważnie i zgodnie ze sztuką. O tym, jak retinol stosować, najlepiej poradzić się doświadczonej kosmetyczki. Istnieją bowiem specjalne zalecenia i przeciwskazania. Zatem retinol owszem, jak najbardziej na tak, ale pod kontrolą.
Fakt: retinol pomaga ujędrnić skórę i zmniejszyć zmarszczki
Jak już wspomniałam powyżej, działanie retinolu jest przeciwstarzeniowe i to jest jego główne zastosowanie. Pomaga budować warstwy kolagenu, a to z kolei opóźnia tworzenie się zmarszczek. Ułatwia też zachowanie jędrności skóry, zapewniając jej gładkość i młody wygląd.
Fakt: retinol można stosować cały rok
Nie ma ku temu żadnych przeciwskazań, by stosować retinol także latem. Należy to robić jednak pod pewnymi warunkami. Najrozsądniej jest jednak stosować retinol w okresie jesienno-zimowym, na noc. Jeśli stosujemy retinol w dzień, dobrze jest włączyć do stosowania filtr SPF 50, by uchronić skórę przed działaniem słońca.
Fakt: retinol ma skutki uboczne
Stosowanie retinolu powinno odbywać się rozważnie i najlepiej po konsultacji kosmetycznej. Choć retinol cieszy się dobrą sławą, to są również minusy. Do najczęstszych skutków ubocznych należą:
- łuszczenie się skóry,
- suchość skóry,
- napięcie i zaczerwienienie
Retinol może podrażnić skórę, zwłaszcza tą delikatną przy nadmiernym stosowaniu lub zbyt wysokim stężeniu. Retinol posiada właściwości fotouczulające, dlatego zalecane jest jego stosowanie przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym. Należy wtedy również zastosować ochronę przeciwsłoneczną w ciągu dnia. Warto też stopniowo budować tolerancję skóry na te składniki rozpoczynając kurację retinolem od niższych stężeń. Najlepsze efekty uzyskuje się w przeciągu 3-6 miesięcy stosowania. Retinol nie powinien być też stosowany w okresie ciąży. Warto wtedy sięgnąć po preparaty z bakuchiolem – czyli roślinnym retinolem. Ma działanie podobne do retinolu, ale nie wywołuje skutków obocznych w postaci podrażnień i nie ma działania teratogennego.
Fakt: mamy różne rodzaje retinoidów
Retinol to rodzaj retinoidu. Retinoidy mogą być stosowane na receptę i bez recepty. Główna różnica pomiędzy nimi polega przede wszystkim na rodzaju i sile działania. A to bezpośrednio rzutuje zarówno na efekty stosowania, jak i skutki uboczne. Retinoidy, które na recepcie przepisze lekarz, to głównie tretinoina, izotretynoina i adapalen. Są to leki o silnym stężeniu i stosowane przy schorzeniach skóry (trądzik), problemach przeciwstarzeniowych i fotouszkodzeniach skóry.
Retinol bez recepty jest dużo bardziej powszechny i łatwo dostępny. Będziemy mieli tu do czynienia albo z retinolem w czystej postaci albo innymi związkami retinolu. Aby stać się aktywne, wymagają konwersji przez skórę. Sklepy w ofertach mają różne formuły retinolu i kombinacje związków retinolu. Aby dobrać dobre stężenie do skóry, niezbędna jest konsultacja dermatologiczna lub kosmetyczna.
Mit: retinol powinien być stosowany tylko do starzejącej się skóry
Co prawda, retinol jest silnym środkiem o działaniu przeciwstarzeniowym, ale nie tylko wobec starzejącej się skóry. Retinol, włączony do codziennej pielęgnacji opóźnia proces starzeniowy skóry w każdym wieku. Pozwala przeciwdziałać utracie jędrności i pozwala zachować dłużej młody wygląd. Dlatego warto zacząć go stosować zanim pojawią się pierwsze oznaki starzenia. Wczesne włączenie go do pielęgnacji skóry pozwoli na sukcesywne zwiększanie tolerancji i pozwoli uniknąć objawów niepożądanych.
Fakt: retinol można stosować na trądzik
Leczenie trądziku przy użyciu retinolu działa dwukierunkowo: złuszczają się stare komórki naskórka, pory oczyszczają się z zaskórników i minimalizują wydzielanie się sebum. Z drugiej strony usuwają stany zapalne, które już się pojawiły. Leczenie trądziku przy użyciu retinolu powinno jednak odbywać się pod nadzorem lekarza, który dobierze odpowiednie stężenie.

Mit: retinol uwrażliwia skórę
Jednym z efektów ubocznych działania retinolu może być łuszczenie się skóry. Często jednak tak się dzieje, gdy skóra się odnawia. Retinol stymuluje odnowę skóry, skóra się łuszczy, pomaga skórze tworzyć nowe komórki w miejsce usuwających się starych. Starsze komórki się łuszczą, a skóra staje się gładsza. Zatem retinol pomaga skórze pozbyć się starych komórek – efektem jest łuszczenie się skóry. Nie zaś jej uwrażliwienie, co może być mylnie rozumiane. Niezmiennie jednak będę powtarzać: skóra powinna być odpowiednio nawilżona.
Mit: pojawienie się skutków ubocznych wymaga odstawienia retinolu
Pojawienie się dyskomfortu w postaci łuszczenia się skóry lub jej zaczerwienienia nie jest złym znakiem – jeśli utrzymuje się przez okres 1-2 tygodni. Skóra dostosowuje się do retinolu, zaś łuszczenie się skóry jest często naturalnym objawem odnowy biologicznej skóry. Jeśli jednak skutki uboczne będą się utrzymywać, warto skonsultować się z lekarzem.
Mit: retinolu nie powinno stosować się w codziennej pielęgnacji
Objawy niepożądane przy stosowaniu retinolu mogą się pojawić. Jednak, jeśli minie okres przyzwyczajania się skóry i zwiększenia jej tolerancji na retinol – powinny ustąpić. Wtedy można spokojnie stosować go na co dzień.
Mit: powinien być stosowany tylko jeden środek z retinolem
Stosowanie innych środków z aktywnym retinolem wcale nie oznacza konieczności wyłączenia z używania innych składników: witaminy C, E, niacynamid, czy kwasu hialuronowego. One dość dobrze łączą się z retinolem. Kwasy złuszczające mogą fotouczulać skórę (zwiększać jej wrażliwość na słońce). Jeśli tak się dzieje, warto zastosować retinol o niższym stężeniu i dodać kwas mlekowy lub glikolowy, które pomogą usunąć złuszczającą się skórę. To zapewni gładką skórę do aplikacji retinolu.
Retinol – stężenia
Producenci produkujący kosmetyki z retinolem stosują różne stężenia. Najczęściej jest to od 0,1% do 2%. Kurację retinolem należy rozpocząć od jak najniższego stężenia i w miarę zwiększania tolerancji skóry na retinol – zwiększać jego dawkę. Dzięki temu minimalizujemy możliwość wystąpienia efektów niepożądanych. Budowanie tolerancji, zależnie od rodzaju skóry, może trwać nawet 12 tygodni przy systematycznym stosowaniu.
Stosowanie retinolu na twarz
Stosowanie retinolu na twarz nie wymaga jakichś specjalnych zabiegów. Krem lub serum z retinolem najlepiej nałożyć na twarz wieczorem, na suchą i oczyszczoną skórę. Gdy produkt się wchłonie, skórę należy nawilżyć.


Retinol – jak często stosować?
Jak już wspomniałam, terapię retinolem należy rozpocząć od jak najmniejszych stężeń. Systematycznie stężenia można zwiększać, obserwując występowanie skutków ubocznych. Pamiętać należy, że przy zwiększaniu dawki może być koniecznie przechodzenie procesu tolerancji skóry na retinol raz jeszcze. Kurację retinolem trzeba rozpoczynać stopniowo: raz w tygodniu, potem dwa razy, aż do zwiększenia tolerancji. Wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, by retinol stosować codziennie. Jeśli niepożądane efekty będą się jednak utrzymywać, konieczne będzie przerwanie tej kuracji.
W przypadku pytań, zapraszam do mojego gabinetu na bezpłatne konsultacje.