W poprzednim poście omówiłam najważniejsze kosmetyczne substancje aktywne, których powinnaś unikać, szczególnie w lato, podczas ekspozycji na słońce. Dziś opiszę się zabiegi kosmetyczne, których nie powinno się wykonywać w lato. To też ważna wskazówka przy wyborze dobrego salonu kosmetycznego. A to dlatego, że żaden szanujący się gabinet nie wykona zabiegu, jeśli są ku temu przeciwwskazania. Niemniej, dla Twojego bezpieczeństwa lepiej wiedzieć jakich zabiegów kosmetycznych nie wykonujemy latem.

Zabiegi kosmetyczne niewskazane w lato

  1. Zabiegi z użyciem lasera (epilacja, laser frakcyjny). Zarówno przed, jak i po zabiegu, kategorycznie nie wolno się opalać! Jeśli zbagatelizujemy zalecenia, w konsekwencji może to skutkować trudnymi do usunięcia przebarwieniami lub poparzeniami słonecznymi, a nasz naskórek będzie uwrażliwiony i nadreaktywny.
  2. Głęboka eksfoliacja (np. dermabrazja, silne pilingi chemiczne i ziołowe). Po ekspozycji skóry na słońce, mogą na niej powstać przebarwienia pozapalne, które są bardzo trudne do usunięcia. Niestety, nawet najwyższe filtry przeciwsłoneczne nas przed tym nie uchronią.
  3. Zabiegi z użyciem retinolu, a także innymi substancjami fotouczulającymi i fototoksycznymi, o których wspominałam w poprzednim artykule.
  4. Manualne oczyszczanie skóry – szczególnie, jeśli mamy do czynienia ze skórą bardzo zanieczyszczoną i z licznymi zaskórnikami zamkniętymi. Skóra po takim zabiegu będzie podrażniona, najczęściej będzie wymagała wygojenie. Taki zabieg lepiej zrobić sobie po wakacjach albo wiosną.