Pielęgnacja skóry jest bardzo ważna. W lato skóra jest narażona na zdecydowanie więcej zagrożeń, niż ma to miejsce w zimniejszych miesiącach. Kurz, spaliny, a przede wszystkim słońce – z tym skóra musi zmagać się na co dzień i znosić. Nie jest lekko. Co więcej – od około 25 roku życia skóra nieustannie się starzeje i z wiekiem wymaga różnych zabiegów. Czasem intensywniejszych, czasem nie. Wiele kobiet jednak potrafi zrobić wiele, by te procesy opóźnić. I proszę mi wierzyć: samo mycie skóry nie wystarczy! Aby nasza skóra zachowała jak najdłużej swój wygląd, procesy te należy nieco wspomóc. Kosmetyki do pielęgnacji skóry trzeba odpowiednio dobrać, najlepiej konsultując się z doświadczoną kosmetyczką. Chętnie podpowiem, jak dobrać kosmetyki do określonej skóry, jak je stosować i na co uważać. Zapraszam.

Pielęgnacja skóry twarzy

Podstawową rzeczą, jaką potrzebujesz wiedzieć, to jaki rodzaj skóry masz. To absolutne podłoże dalszego działania. No i bardzo ważna jest wiedza, jak pielęgnować skórę w określonych porach dnia. Pora dnia ma niesamowity wpływ na naszą skórę i na etapy pielęgnacji. Poranna pielęgnacja na przykład, diametralnie różni się od wieczornej. Podczas porannej pielęgnacji oczyszczasz skórę z martwego naskórka, nakładasz ochronę przeciwsłoneczną (filtr UV) i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi plus makijaż. Wieczorna pielęgnacja skóry wygląda inaczej: demakijaż, oczyszczanie skóry i nakładanie kosmetyków bogatych w substancje nawilżające, kwas hialuronowy i inne składniki odżywcze. Ta pielęgnacja pomoże skórze regenerować się podczas Twojego snu i będzie przygotowana do dnia następnego.

Codzienna pielęgnacja skóry twarzy.

Jak dbać o twarz? W tym akapicie powiem Ci, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry twarzy – krok po kroku. Prawidłowa kolejność w wykonywaniu tych domowych zabiegów jest niezwykle ważna. Właściwe jej wykonywanie wpływa niesamowicie na efektywność i to jak Twoja skóra będzie wyglądać. Oczywiście, co zawsze powtarzam, pielęgnacja ta będzie różna – w zależności od tego, czy cera jest sucha, czy tłusta. Z tego samego powodu różne też będą zastosowane kosmetyki. Ale gdy już się z tym uporamy, to Twoja pielęgnacja powinna wygląać w następujący sposób:

  • oczyszczanie – tutaj gra rolę pora dnia i pielęgnacja poranna będzie wyglądać nieco inaczej, niż wieczorna. Ale przede wszystkim chodzi o pozbycie się ze skóry rzeczy, których tam nie chcemy: martwy naskórek, pozostałości z gruczołów łojowych, resztki kosmetyków i po prostu brudu. Skórę czyścimy usuwając wszystko co zbędne. Do tego celu świetny będzie płyn micelarny połączony z delikatnym peelingiem (o innych peelingach możesz przeczytać między innymi tutaj i tutaj i tutaj). Dobrze jest też zastosować do umycia twarzy dobrej jakości pianki lub żelu. Twarz myjemy delikatnie ją masując, co przy okazji przyczyni się do ujędrnienia skóry i jej nawilżenia.
  • tonizacja – skórę należy odpowiednio odżywić i nadać jej naturalne pH. W tym przypadku tonik jest niezbędny w Twojej kosmetyczce. Jest on bogaty w składniki odżywcze , łatwo się wchłania, a do tego złagodzi podrażnienia skóry.
  • serum – to kolejny krok w walce ze starzeniem się skóry. Serum posiada dużą dawkę witaminy C, która będzie walczyć z obecnymi w skórze wolnymi rodnikami. Dodatkowym atutem witaminy C jest wspomaganie filtra UV w walce z promieniowaniem słonecznym. W nocy zaś dostarczy Twojej skórze składników odżywczych.
  • krem pod oczy – dobrze, gdy go stosujesz. Skóra pod oczami jest cienka i przez to wrażliwa. Krem pod oczy jest delikatniejszy i zawiera inne stężenie składników aktywnych.
  • krem – na resztę twarzy. To jeden z najistotniejszych punktów Twojej pielęgnacji twarzy. Musisz jednak pamiętać, że ten aspekt różni się najbardziej – względem pory dnia. Przy porannej pielęgnacji stosuj kremy bogate w zawartość kremów ochronnych UV, natomiast kremy do wieczornej pielęgnacji powinny być bogatsze w składniki odżywcze i regenerujące.

Prawidłowa pielęgnacja skóry – o czym powinnaś pamiętać

Najczęściej spotykany problem, z jakim mam do czynienia, to niewłaściwe dobranie kosmetyków do rodzaju skóry. Aby pielęgnacja przynosiła jak najlepsze efekty, musi być odpowiednio dobrana – najlepiej z udziałem specjalisty. Produkty muszą być dobrze dobrane. Jeśli tak nie będzie – może skończyć się to efektem odwrotnym do zakładanego. Sposób przeprowadzania zabiegu pielęgnacji skóry również musi być odpowiednio wypracowany, by przynosił jak najlepsze efekty. Moje klientki bardzo często przychodzą do mnie po poradę lub z problemem skórnym, ponieważ stosowały kosmetyki dostępne w popularnych drogeriach i ufały temu, co powiedziały panie sprzedawczynie. Pamiętaj o tym, że sprzedawca w sklepie nieczęsto jest specjalistą i musi znać się na wszystkim, co jest w sklepie. Więc zna tylko pobieżnie, bez wnikania w szczegóły. Co gorsza, może zdarzyć się, że będzie zachwalać produkty, które zalegają na półkach. Dlatego, moim zdaniem, nie powinno się za bardzo ufać w to, co sprzedawcy mówią i swoją skórę powierzyć zawodowcom.