Pandemia koronawirusa, to trudny czas dla wszystkich. Nakazane noszenie maseczki w przestrzeni publicznej wciąż obowiązuje, a coraz więcej ludzi narzeka na problemy z cerą – wysuszenie, podrażnienia, wypryski, a nawet odparzenia. Wraz ze wzrostem temperatury powietrza, problemy ze skórą będą się nasilać. Koronawirus wymógł na nas zmianę przyzwyczajeń higienicznych. W tym poście radzę, jak dbać o naszą, uwięzioną pod maseczką, skórę i jak dbać o prawidłową pielęgnację twarzy.

Noszenie maseczki, to nie tylko niewygoda i utrudnione oddychanie.

To także sprzyjające warunki dla niedotlenienia organizmu i infekcji dróg oddechowych. Część naukowców, na nawet WHO, uważają, że noszenie masek może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Okazuje się, że wielu ludzi maseczkę nosi zbyt długo, co sprawia, że staje się ona wilgotna od naszego oddechu. Poza tym, dotykana jest rękoma, poprawiana i zamiast nosić ją właściwie, nosimy na czole albo brodzie. Jednak na tą chwilę wydaje się, że ich noszenie, wprowadzone przepisami prawa, nieprędko zostanie zniesione. To oznacza, że maseczki pozostaną z nami na dłużej.

Problemy ze skórą podczas noszenia maseczki.

Maseczki wykonane są z włókniny i z polimerów (plastiku), które nie są przyjazne dla skóry. Szczególnie przez to cierpieć będą te osoby, których skóra podatna jest na zmiany trądzikowe lub stany zapalne. Jeśli do tego zostanie zastosowany silny makijaż, możemy być pewni, że utworzy się „konserwa” skutecznie powodująca problemy ze skórą. To tak, jakby odciąć skórze powietrze. Tym bardziej, że prawidłowo noszona maseczka działa jak okluzyjny kompres i wytwarza się pod nią wilgotny mikroklimat. Na tak przygotowanym „podłożu” namnażają się drobnoustroje. Mogą więc zaostrzyć się m.in. zmiany trądzikowe, łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, a u mężczyzn zapalenie mieszków włosowych brody. Skóra zamknięta pod maseczką to mniejsza produkcja sebum i większa ilość zatkanych porów. Jeśli maseczka będzie ściśle przylegała do skóry twarzy, zapewne powstaną także uszkodzenia mechaniczne – otarcia i podrażnienia.

Prawidłowa pielęgnacja twarzy, czyli co pomoże skórze podczas pandemii SARS-CoV-2.

Pielęgnacja twarzy w dobie koronawirusa i przeciwdziałanie problemom, które powstają na skutek noszenia maseczki, to niełatwe zadanie. Pamiętaj, że skóra musi być odpowiednio nawilżona (i nie chodzi tu o wilgoć, która powstaje na skutek noszenia maseczki 🙂 ) W tym celu:

  1. zastosuj nawilżający krem ochronny, który stworzy barierę na zewnętrznej warstwie skóry. Zmniejszy otarcia i nieco „uspokoi” gruczoły łojowe.
  2. Zrezygnuj z makijażu. Tak, wiem – dla wielu z nas to trudne. Ale wierzcie mi, z pewnością skuteczne. Zrezygnujcie zwłaszcza z podkładu i pudru – to pożywka dla drobnoustrojów. Niewątpliwie to nawilżenie skóry jest kluczowe, nie makijaż.
  3. Bardzo dokładnie oczyszczaj twarz. Jeśli zrezygnujesz z makijażu, nie oznacza, że masz również zrezygnować z oczyszczania twarzy. To bardzo ważna czynność, pozwala bowiem odblokować pory skóry.
  4. Stosuj maseczki regenerujące – odpowiednio dobrane kosmetyki przez Twoją kosmetyczkę sprawią, że Twoja skóra będzie wyglądać o niebo lepiej.
  5. Pij dużo wody, stosuj odpowiednią dietę. A jaka dieta jest odpowiednia? Ta, która jest bogata w warzywa i owoce. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym, cukry, fast foody i białe pieczywo zawsze warto ograniczyć, nie tylko w dobie koronawirusa. Staraj się też ograniczyć stres i zażywaj koniecznie dużo ruchu. Prace w ogrodzie, czy spacery to niewątpliwie dobry pomysł.
  6. Złuszczaj regularnie naskórek – używaj do tego właściwych preparatów. Usuwanie martwych komórek pomaga w walce z trądzikiem i innymi zmianami skórnymi. To czynność najlepiej powierzyć kosmetyczce.

Wydaje się, że koronawirus i maseczki zostaną z nami na dłużej. Warto zadbać o to, by w rezultacie nasza skóra twarzy ucierpiała jak najmniej. To trudny czas dla wszystkich. Pamiętaj jednak, że jeśli zastosujesz się do moich rad, niewątpliwie unikniesz większych problemów.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, kliknij w ten link. Chętnie odpowiem.