Zima zbliża się nieubłaganie. Po co jednak krem na zimę? Krem na zimę zapewni na pewno skuteczną ochronę przy pielęgnacji skóry. Tym bardziej, że odsłonięta skóra jest bardzo wrażliwa na wpływ czynników zewnętrznych. Zadanie kremu na zimę jest proste: ma chronić skórę przed zimnem i ogólnie niskimi temperaturami. Szczególnie jeśli ma to być krem do twarzy. Zapraszam do krótkiego wpisu o tym, jakie kremy na zimę warto stosować i jakie powinny mieć właściwości.
Krem na zimę – jaki?
Krem na zimę powinien mieć jedną podstawową właściwość: powinien być tłusty. Im mniej w nim wody, tym lepiej. Jeśli krem na zimę ma wodę w składzie, to należy go nałożyć na skórę na kwadrans przed wyjściem z domu na zimno. Powinno się tak zrobić dlatego, by woda mogła z kremu odparować. Jeśli jednak czas do wyjścia jest dłuższy i można zrobić to na spokojnie – wtedy można zastosować krem na zimę z większą ilością wody w składzie. Bardzo ważne są też składniki takiego kremu. Przede wszystkim powinny to być:
- witamina E,
- witamina A,
- oleje roślinne,
- masło shea,
- ceramidy,
- panthenol.
Być może odpowiedni krem znajdzie się w kalendarzu adwentowym Douglas?
Krem na zimę – pielęgnacja
Prócz właściwości ochronnych, krem na zimę powinien mieć również właściwości pielęgnacyjne. Powinien też skutecznie chronić przez promieniami słońca. Nie zwracajcie proszę uwagi na to, czy krem ma takie czy siakie „składniki aktywne”. Krem, co do zasady ma za zadanie pielęgnować skórę. Główną właściwością jest zawartość wody i na to należy zwracać przede wszystkim uwagę. Oczywiście, warto zwrócić też uwagę na mój wpis o pielęgnacji skóry jesienią.
Krem zimowy – cera sucha
Jeśli Twoja skóra jest sucha, warto wesprzeć się produktem, który ma bogatszą konsystencję i bardziej natłuszczające właściwości. W takim kremie powinny znaleźć się substancje wzmacniające płaszcz hydrolipidowy: ceramidy, mocznik, cholesterol, skwelan. Krem taki powinien tez skutecznie łagodzić podrażnienia i zapobiegać nadmiernej utracie wody.
Krem do twarzy – cera naczynkowa
Stosowany krem powinien mieć właściwości przede wszystkim łagodzące podrażnienia. Powinien też zmniejszać rumień i wzmacniać naczynia krwionośne. Dlatego najlepiej w składzie kremu szukać witamin A, C, E i K. W składzie kremu powinien się znaleźć także olejek: jojoba, czy konopny. Dobrze jest również, jeśli krem zawiera w sobie probiotyki, które wzmocnią dobroczynną mikroflorę skóry i wzmocni jej odporność na czynniki zewnętrzne.
Krem – cera tłusta i mieszana
Dla skóry tłustej preferowane są produkty o lżejszej konsystencji. Gwałtowne zmiany temperatury mogą spowodować niekontrolowaną produkcję sebum (10 stopni różnicy temperatury, to wzrost o około 10% produkcji sebum). Dlatego zalecane są do takiej cery lżejsze kosmetyki, które zawierają w sobie substancje ochronne, takie jak parafina – choć mogą tymczasowo blokować pory.
Krem na zimę – zmywanie
Czy zmywać krem na zimę czy czekać aż całkowicie się wchłonie? Moim zdaniem, krem na zimę powinno się zmywać po powrocie do domu. Należy to zrobić z prostej przyczyny: będąc na zewnątrz, na odkrytych częściach skóry osiadają różnego rodzaju zanieczyszczenia. Są ciężkie i się przyklejają. Dlatego warto zmyć krem. A jak to zrobić? Bardzo prosto: do tego celu należy użyć płatków kosmetycznych, a następnie umyć skórę delikatnym płynem. To powinno skutecznie zmyć krem. Następnie warto zastosować kremy łagodzące lub substancje nawilżające. Warto także, przynajmniej dwa razy w tygodniu, nałożyć na twarz maseczkę nawilżającą.
Wiele osób pyta mnie również, czy kremy ochronne dla dzieci mogą być stosowane także przez dorosłych. Nie ma w tym najmniejszego problemu. Jak najbardziej tak! Krem dla dziecka może mieć „dziecięcy” zapach, ale myślę że żadnej mamie to nie będzie przeszkadzało. Ważne, by krem zawierał w sobie filtr UV.
Krem do twarzy musi być dobrze dobrany, by nie zapychał porów. Oczywiście, zawsze służę radą w przypadku pytań. Możecie je zadawać w komentarzach. Zapraszam też na bezpłatne konsultacje do mojego salonu.