Zadanie filtrów UV jest proste: chronić przed promieniowaniem ultrafioletowym. Filtr UV chroni nie tylko skórę, ale też włosy i inne substancje. Filtr UV pomaga chronić skórę nie tylko przed procesami starzenia, ale również przed wieloma chorobami. Promieniowanie UV ze słońca może być na przykład przyczyną raka skóry, dlatego ochrona skóry przy pomocy filtrów UV jest tak ważna. Dlatego warto stosować całoroczną ochronę przy pomocy „dobrego kremu z filtrem UV„. Właśnie, co to jest „dobry krem”?

Filtr UV – krem

Dobry krem z filtrem UV to taki, który nie bieli twarzy, będzie matowy i nie będzie powodował na skórze żadnych negatywnych zmian. Filtr UV ma dobrze chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym. Filtr UV zapobiega dotarciu promieniowania do skóry poprzez jego wchłanianie i rozproszenie. Filtr UV następnie uwolni to promieniowanie poprzez odprowadzenie ciepła lub zamieni w inną w inną długość fali światła. Jaki więc wybrać dobry filtr UV w kremie? Przede wszystkim należy przyjrzeć się składnikom w nim zawartym. To one mają wpływ na to, jak będzie zachowywać się dany preparat w kontakcie ze skórą. Preparat dobiera się do odpowiedniego rodzaju skóry, dlatego ważna jest konsultacja z doświadczoną kosmetyczką. Ona doradzi, jaki krem wybrać. Mitem jest to, że krem UV należy stosować tylko podczas silnego słońca. Faktem zaś jest to, że powinno stosować się go przez cały rok, nawet w pochmurną pogodę.

Filtr UV – rodzaje

Filtry UV różnią się od siebie względem mechanizmu działania.

  • fizyczne
  • chemiczne.

Filtry fizyczne nazywane czasem substancjami ekranującymi odbijają promieniowanie UV. Substancje z tej grupy to przede wszystkim filtry nieorganiczne, tzw. mineralne: tlenek cynku (ZnO), ditlenek tytanu (TiO2). Filtry fizyczne odbijają głównie promieniowanie UVB w zakresie 280 – 320 nm).

Filtry chemiczne absorbują promieniowanie UV. Ich cząsteczki przechodzą w stan o wyższej energii, tzw. stan wzbudzony, a następnie wypromieniowują nadmiar energii w postaci promieniowania cieplnego i/lub zmieniają swoją strukturę na strukturę o wyższej energii. Substancje z tej grupy to przede wszystkim związki organiczne: benzofenony, cynamoniany, pochodne kwasu p-aminobenzoesowego, salicylany. Filtry chemiczne pochłaniają promieniowane w zakresie UVA, jak i UVB.

Możemy także spotkać filtry mieszane, które są połączeniem filtrów chemicznych oraz fizycznych. To właśnie one doskonale sprawdzą się u osób z naprawdę jasną, wręcz alabastrową karnacją, chroniąc je przed poparzeniami słonecznymi w sposób dwutorowy: absorbując promieniowanie UV oraz odbijając je. Powinny stosować je zwłaszcza osoby o rudych i bardzo jasnych włosach, błękitnych oczach, a także takie, które cierpią na bielactwo.

Czy filtr UV jest bezpieczny?

Filtry chemiczne uważane są za mniej bezpieczne, bowiem wnikają do skóry oraz krwiobiegu, mogą również powodować w większym stopniu alergie oraz podrażnienia skóry.

Fizyczne filtry UV nie tylko zapewniają szerszą ochronę zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB, ale także działają szybciej, stabilniej i bezpieczniej. Pozostają na powierzchni skóry, więc chronią skórę zaraz po nałożeniu, podczas gdy chemiczne filtry przeciwsłoneczne muszą wchłaniać się w skórę przez około 20 minut, zanim skutecznie ochronią przed słońcem. Fizyczne filtry UV są również znacznie bardziej fotostabilne niż filtry chemiczne, ponieważ strukturalnie odpychają promieniowanie UV bez chemicznej interakcji z nim. Ta wyższa fotostabilność oznacza, że ​​są one skuteczne w ochronie przed niebezpiecznym promieniowaniem UV przez dłuższy czas bez konieczności ponownego nakładania, pod warunkiem, że ciało nie zostało zamoczone. Wyższa fotostabilność zmniejsza również przypadki podrażnień lub reakcji alergicznych.

Nie zaleca się stosowania filtrów chemicznych przed kobiety ciężarne oraz małe dzieci. 

SPF 10, 15, 20, 30, 50 – co to?

Czym właściwie różnią się filtry z oznaczeniami 10, 15 czy 50 i jak je wyznaczono? Wartość ta to stosunek ilości promieniowania, które powoduje oparzenie przy użyciu filtra do ilości bez jego stosowania. SPF 50 zabezpieczy nas więc na czas 50 razy dłuższy niż gdybyśmy go nie użyli. Różnice są również widoczne w stopniu pochłaniania lub zatrzymywania promieniowania przed dane wysokości filtrów. Używa się też określeń stopniujących. SPF 2-6 uznaje się za słaby, SPF 8-12 średni, SPF 30-50 bardzo wysoki, a SPF ponad 50 za ultrawysoki. W Unii Europejskiej nie znajdziemy oznaczenia wyższego niż 50+.

Wartość filtra powinno dobierać się nie tylko do czasu, jaki zamierzamy spędzić na słońcu, intensywności ekspozycji (istotne może być zachmurzenie, wybór godziny, naszej aktywności oraz ubioru), ale także rodzaju skóry i podatności na oparzenia i alergie słoneczne. Osoby starsze lub wrażliwe, o bladej i jasnej karnacji, z wyraźnymi piegami, jak również dzieci powinny stosować najwyższy stopień ochrony.

Filtr SPF 50 – najwyższy poziom ochrony

filtr UV

Filtr SPF 50 zapewnia najwyższy poziom ochrony przed promieniowaniem UVB, które jest odpowiedzialne za oparzenia słoneczne. Oznacza to, że produkt z filtrem SPF 50 może blokować około 98% promieni UVB, pozostawiając tylko około 2% promieni docierających do skóry. Stosowanie preparatów z filtrami SPF 50 jest zalecane szczególnie dzieciom oraz osobom o jasnej i wrażliwej skórze. Z najwyższego stopnia ochrony przeciwsłonecznej mogą również korzystać osoby ze skłonnościami do oparzeń słonecznych, a także osoby z piegami, przebarwieniami skóry, bliznami lub innymi defektami skórnymi. To najskuteczniejszy sposób na zminimalizowanie ryzyka uszkodzeń skóry spowodowanych promieniowaniem UV. Wybierając krem z ochroną przeciwsłoneczną SPF 50 sprawdzajmy, czy blokuje zarówno promienie UVB, jak i UVA.

Im niższa numeracja filtra SPF, tym mniejsza ochrona przed promieniowaniem słonecznym.

Warto również pamiętać o prawidłowym nakładaniu kremów ochronnych. Jeśli decydujemy się na łatwe w rozprowadzaniu filtry chemiczne, najlepiej rozsmarować je cienką warstwą na 20 minut przed wyjściem na słońce i co kilka godzin powtarzać aplikację. Kosmetyk należy nałożyć ponownie po wysiłku fizycznym i kąpieli.

Pamiętajmy również o rozwadze w zażywaniu kąpieli słonecznych. Nawet najlepszy i bazujący na naturalnych, aktywnych składnikach krem, nie uchroni nas w 100% przed zbyt mocnym słońcem. Nie uchroni też przed zbyt długim wystawianiu się na działanie promieniowania. Nie zapominajmy jednak, aby działać prewencyjnie i stosować kremy z filtrem przez cały rok. Mitem jest, że zaburzają one syntezę witaminy D3, prawdą to, że chronią naszą skórę oraz zdrowie.