O skórę trzeba dbać i z pewnością wie o tym każda kobieta. W moim poprzednim artykule opisałam, czym jest peeling i jakie są jego rodzaje. Teraz czas na peeling domowy, czyli taki który możesz wykonać w domowym zaciszu. Zdradzę Ci kilka przepisów na to, jak sprawić, by Twoja skóra twarzy odzyskała blask, była gładka i odświeżona. Będą to tanie, domowe przepisy, które możesz wykorzystać wtedy, gdy nie możesz udać się do swojej ulubionej kosmetyczki.
Peeling złuszcza naskórek, oczyszcza pory i odświeża skórę – jest ona pobudzona do produkcji nowych komórek. Peeling wykonany domowym sposobem to świetna alternatywa dla produktów, które możesz kupić w drogerii. Sama możesz stworzyć naturalne kosmetyki, wykorzystując składniki, których na co dzień używasz w kuchni – kawę, cukier, olej kokosowy, miód, czy też oliwę z oliwek. Okazuje się, że to jeden z najtańszych sposobów na wykonanie domowego spa.
Kiedy najlepiej wykonać domowy peeling?
Bardzo ważna jest systematyczność. Okazuje się, że wystarczy wykonać zabieg raz w tygodniu, by dostrzec efekty. Zabieg najlepiej wykonać wieczorem, ponieważ skóra w nocy ma większą zdolność regeneracyjną. Nałożony preparat na pewno skuteczniej odżywi Twoją skórę i odpowiednio ją nawilży. Wiele jednak zależy od tego, jaki masz….
Rodzaj skóry
- cera trądzikowa – ona jest najbardziej wymagająca – ponieważ jest pełna stanów zapalnych (krostek). W przypadku takiej skóry należy unikać peelingów ziarnistych – które osłabią naskórek. W osłabionej skórze będą namnażać się bakterie, a to tylko pogorszy sprawę. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie peelingów enzymatycznych.
- cera tłusta – taką skórę musisz dokładnie oczyścić, ponieważ taka cera narażona jest na nadmierne wytwarzanie sebum. Jeśli masz taką cerę, używaj peelingów o drobnym ziarnie (np. fusy kawy).
- cera sucha – to najczęściej brzydki, łuszczący się naskórek. Wygląda to niezbyt estetycznie. Jeśli masz taką skórę – użyj gruboziarnistego peelingu i nawilż skórę olejkiem eterycznym, oliwą z oliwek, lub jogurtem.
- cera wrażliwa lub naczynkowa – zbyt mocne podrażnienie takiej cery może skutkować stanami zapalnymi. W przypadku takiej cery idealny będzie peeling enzymatyczny, lub delikatny domowy.
Poniżej znajdziesz kilka przepisów na domowy peeling.
Peeling domowy – cukrowy
Do wykonania tego peelingu będziesz potrzebować:
- cukier;
- oliwa z oliwek lub miód (lub inne podobne – zależy od Ciebie);
- zielona herbata.
Zielona herbata ma właściwości odmładzające, wygładzające zmarszczki, redukuje drobne zmarszczki i przebarwienia. Miód (lub oliwa) doskonale nawilży skórę. Cukier pełni zaś rolę drobinek peelingujących.
Sposób przyrządzenia: zaparz kubek zielonej herbaty (najlepiej wybierz taką bez dodatku aromatów). Po wystudzeniu herbaty dodaj niewielką ilość (np. dwie łyżki stołowe) do miseczki, dodaj cukier. Zalej to miodem (lub oliwą) do uzyskania konsystencji gęstej papki. Tak przygotowany peeling nałóż na świeżo oczyszczoną twarz.
Peeling kawowy
Idealny dla kawoszy, bo w przyrodzie nic się nie może zmarnować 🙂 Do wykonania tego peelingu będziesz potrzebować:
- trzy łyżeczki fusów z kawy;
- miód (lub oliwa);
- zmielony cynamon.
Sposób przyrządzenia: do miseczki dodaj fusy z kawy, zalej je miodem (lub oliwą). Dodaj jedną łyżeczkę cynamonu. Uzyskaj gęstą konsystencję. Tak przygotowany produkt wmasuj w odświeżoną twarz. Jeśli do tego peelingu dodasz np. żel pod prysznic, masz gotowy peeling całego ciała.
Peeling kawowy jest też dobry na cellulit
Weź pół szklanki fusów z kawy, 2-3 łyżki brązowego cukru, 1 łyżkę oleju migdałowego (miodu, oliwy – wedle uznania). Dodaj kilka kropki ekstraktu z wanilli. Składniki koniecznie wymieszaj ze sobą, aż do uzyskania jednolitej masy. Peeling nałóż na ciało, masując okrężnymi ruchami. Po zabiegu zmyj ciało ciepłą wodą. Z pewnością idealnie będzie nałożyć następnie odświeżający balsam.
Peeling solny
Drobinki soli – prócz działania peelingującego – mają również niewątpliwe działanie przeciwzapalne i odkażające. Do wykonania tego peelingu będziesz potrzebować:
- sól morską (ok. pół szklanki);
- oliwę z oliwek (lub miód) – około pół szklanki;
- skórkę z cytryny.
Jak przyrządzić? Sól morską oraz oliwę dokładnie ze sobą wymieszaj, dodając jedną łyżkę skórki z cytryny. Tak przygotowany produkt wmasuj w ciało okrężnymi ruchami. Następnie dokładnie zmyj ciało i nałóż odświeżający balsam.
Peeling z migdałów
- łyżeczka migdałów (muszą być drobno posiekane);
- jedna łyżeczka jogurtu naturalnego;
- jedna łyżeczka miodu.
Składniki koniecznie musisz ze sobą wymieszać i utrzeć. Tak przygotowany produkt nałóż na twarz, delikatnie masując ruchami okrężnymi. Po zabiegu umyj dokładnie twarz.
Peeling domowy do twarzy z płatków owsianych
Składniki:
- 3 łyżki płatków owsianych;
- 1 łyżka miodu;
- 1 łyżeczka soku z cytryny;
- ciepła woda.
Sposób przyrządzenia: płatki owsiane zalej ciepłą wodą i pozostaw na około 10 minut. Po tym czasie płatki powinny już napęcznieć – wtedy dodaj pozostałe składniki. Dokładnie wymieszaj do uzyskania gęstej konsystencji. Peeling nałóż na twarz, wmasowując okrężnymi ruchami. Po wszystkim zmyj twarz ciepłą wodą.
Peeling na zmęczoną po pracy twarz
Ten peeling z pewnością zadziała na Ciebie relaksująco, po całym dniu w pracy.
Składniki:
- 1 szklanka jogurtu (może być kefir albo śmietana);
- 4 łyżeczki oliwy z oliwek (lub miodu);
- 3 łyżeczki naturalnego kakao (idealny będzie niesłodzony);
- 1 szklanka zielonych migdałów.
Wszystkie składniki wymieszaj dokładnie ze sobą, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Migdały koniecznie trzeba utrzeć. Tak uzyskany kosmetyk nałóż następnie na twarz okrężnymi ruchami. Po wszystkim twarz dokładnie umyj ciepłą wodą.
Domowy peeling to znakomita alternatywa
Możesz wykonać je w domu, przy użyciu domowych produktów. O skuteczności nie można dyskutować. Wiadomo, że nie zastąpią profesjonalnego peelingu w salonie kosmetycznym, ale stanowią całkiem dobrą alternatywę. Drobinki zawarte w peelingu z pewnością dobrze złuszczą stary naskórek i przyśpiesza odnowę biologiczną. Widocznie wpłyną także na jędrność Twojej skóry. Pamiętaj, by stosować peelingi systematycznie i za każdym razem nawilżać skórę. Dzięki temu stworzysz jej okluzję i zapobiegniesz utracie wilgoci. Pamiętaj o tym, że odświeżony po zabiegu naskórek jest bardziej podatny na działanie promieni UV. Dlatego staraj się, by przed wyjściem z domu nałożyć na skórę filtr ochronny. Warto również zastosować peeling przed opalaniem – skóra, która jest wygładzona, ładniej się opali. Jeśli używasz samoopalacza, również dużo ładniej zostanie wchłonięty przez skórę. Efekty na pewno Cię zadowolą.