Site icon Blog o zdrowiu, kosmetykach i pielęgnacji

Peeling – czym, jak, gdzie?

kobieta-peeling-twarz-zabieg-pielegnacja-złuszczanie-naskórka

Kobieta peeling na twarz

W innym poście radziłam, jak skutecznie dbać o skórę skrywaną pod maseczką w dobie koronawirusa. Twarz, która jest skryta pod maseczką to swoisty „termos”. Skóra twarzy zawsze wymaga specjalnego traktowania. Oczywiście, można ją poddać specjalistycznym zabiegom jak mikrodermabrazja – o czym już pisałam. Ale można wykonać też prostsze zabiegi, jakimi są peelingi.

Peeling to zabieg kosmetyczny i dermatologiczny. Nazywany jest także zamiennie abrazją, eksfoliacją lub ablacją. Jego zadaniem jest usunięcie zanieczyszczeń i obumarłych komórek naskórka. Dzięki temu skóra zostanie pobudzona do wytwarzania nowych komórek. Jeśli będziesz regularnie stosować peeling, Twoja skóra z pewnością stanie się gładsza, bardziej elastyczna i bardziej ukrwiona. Będzie także z pewnością lepiej przygotowana do skuteczniejszego działania innych kosmetyków.

Skóra cały czas pracuje. Musisz mieć tego świadomość, że przez cały czas wytwarza komórki. Komórki te przemieszczają się ku górze, produkują substancje wiążące wodę i tworzą płaszcz lipidowy. Czym jest płaszcz lipidowy, możesz dowiedzieć się z tego artykułu. Z czasem komórki te obumierają i złuszczają się. To naturalna regeneracja skóry, choć niewątpliwie czasem jednak warto jej w tym pomóc. Tym bardziej, że z wiekiem proces ten staje się coraz wolniejszy – na skutek zmian w metabolizmie, życia w stresie i zanieczyszczonym środowisku. Skóra szybciej się starzeje i tu z pomocą właśnie przychodzą peelingi.

Peeling – jakie korzyści?

Kiedy wykonać peeling – złuszczanie naskórka?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Częstotliwość zabiegu najlepiej jest skonsultować ze specjalistą. Peelingi domowymi sposobami pozwalają na wykonywanie tych zabiegów 1-2 razy w tygodniu. Oczywiście, w zależności od typu cery i rodzaju preparatów, jakie zastosujesz. Zawsze trzeba je stosować na oczyszczoną i wilgotną skórę. Skóra sucha i wrażliwa jest cienka, więc częstsze złuszczanie może ją podrażniać. W przypadku takiej skóry, nie wykonuj zabiegów częściej niż raz na tydzień.

Rodzaje peelingów.

Jest wiele rodzajów peelingów. Wszystko zależy od tego, jakie przyjmiemy kryteria. Główny podział to peelingi mechaniczne, fizyczne i chemiczne.

Peeling mechaniczny i fizyczny – złuszczanie naskórka.

To dość popularne rodzaje zabiegów. Opisałam go już w tym poście. To najmocniejszy rodzaj peelingu i może spowodować podrażnienia skóry. Podrażnienia te nie są groźne, ale trzeba zastosować odpowiednią procedurę po wykonanym zabiegu. Przede wszystkim stosować dobre kremy. Peeling mechaniczny daje najlepsze efekty – zmiany są widoczne najszybciej.

Peeling chemiczny.

Ten rodzaj peelingu będzie dobry dla skóry trądzikowej. W tym rodzaju peelingu wykorzystuje się naturalne kwasy alfa-hydraksylowe (AHA). Wykorzystuje się ich chemiczną aktywność. Kwasy AHA mają niską wartość pH i tym samym mają możliwość wejść głębiej w skórę. Z uwagi na działanie drażniące, w domowych warunkach kwas ten nie może mieć większego stężenia niż 10%. W kosmetykach profesjonalnych używanych w gabinetach kosmetycznych, stężenie to może sięgać 30%. Wyższe stężenia stosowane mogą być tylko pod ścisłym nadzorem lekarza.

Peeling domowym sposobem.

Oczywiście, wizyta u kosmetyczki w celu wykonania peelingu będzie najlepszym rozwiązaniem. Peeling wykonany domowym sposobem z pewnością nie będzie tak skuteczny, ale da pewną namiastkę. Nie musisz w tym celu stosować profesjonalnych narzędzi. Czasem wystarczy szorstka gąbka i zwykłe kosmetyki (woda, cukier trzcinowy, olejek migdałowy, glicerynaolej kokosowy, kilka kropel limonki, ziarna kawy, soda oczyszczona, oliwa z oliwek, cynamon,itp.). To, jakiego peelingu użyjesz, zależy od Twojej cery. Dlatego, zanim zdecydujesz się na peeling domowym sposobem, dobrze byłoby skonsultować się z kosmetyczką. Wiele także zależy od rodzaju dobranego kosmetyku.

Jak wykonać peeling twarzy w domu?

Umyj koniecznie dokładnie twarz i szyję Możesz do tego celu użyć żelu z wodą lub wacika nasączonego mleczkiem. Peelingi ziarniste mają to do siebie, że zawierają niewielkie granulki, które złuszczają naskórek w sposób mechaniczny. Jeśli robisz peeling tego rodzaju, koniecznie ostrożnie masuj skórę, wykonując przy tym okrężne ruchy. Unikaj nadmiernego rozciągania skóry. Wykonuj tą czynność przez kilka minut. Jeśli wykonywałaś peeling enzymatyczny, musisz go trzymać na twarzy tak długo, jak zaleca tego producent. Koniecznie po tym czasie zmyj go wodą. Jeśli wykonywałaś peeling gommage (peel-off) – zroluj go i zdejmij z twarzy Po wszystkim koniecznie przemyj twarz delikatnym tonikiem i osusz jednorazowym ręcznikiem. Przywróci to skórze jej naturalne pH.

Jak wykonać peeling całego ciała w domu?

Esencją zabiegu jest na pewno właściwie dobrany kosmetyk – w tym celu idealnym rozwiązaniem będzie konsultacja z kosmetyczką. Kosmetyk nałóż na umytą i wilgotną skórę. Najlepszym wyborem jest zwilżanie poszczególnych partii ciała i nakładanie na nie kosmetyku. Z pewnością wygodnie będzie rozpocząć od stóp, nóg kierując się ku górze. Brzuch, piersi i dekolt masuj delikatnie, ponieważ tam skóra jest dość wrażliwa. Jeśli zauważysz, że się zaczerwieniła – musisz przerwać zabieg. Nieco więcej siły włóż w masaż łokci, stóp, ramion, czy kolan. W tych miejscach warstwa naskórka jest nieco grubsza. Na zabieg powinnaś przeznaczyć około 15 minut. Po wszystkim zmyj kosmetyk, nałóż balsam i rozkoszuj się gładką skórą.

Przeciwwskazania do wykonania peelingu – złuszczanie naskórka.

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które posiadają skórę wrażliwą lub naczyniową. W zasadzie peeling można stosować na każdy rodzaj skóry, ale w takim przypadku należy użyć łagodniejszych kosmetyków. Siłę ścierania zaś trzeba dostosować do indywidualnych potrzeb. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań, kiedy nie wolno w żadnym wypadku wykonywać peelingu:

Wybór peelingu oczywiście nie jest łatwy. Jeśli już jednak znajdziesz swoją drogę, z pewnością osiągniesz satysfakcję. W wyborze peelingu pomoże Ci na pewno kosmetyczka. Warto od czasu do czasu wybrać się do niej w celu wykonania peelingu profesjonalnie. Jednak i w domowym zaciszu możesz wykonać peeling korzystając z tego, co masz w kuchni i łazience. Wykonanie peelingu wcale nie wymaga użycia drogich kosmetyków. A jakich domowych produktów najlepiej użyć? Opiszę to wkrótce.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, kliknij w ten link. Chętnie odpowiem.

Exit mobile version